Бюджетът е преходен и трябва да бъде разглеждан в контекста на сложната ситуация в държавата и ограниченото време, през което ще действа. Това заяви в студиото на "Денят започва с Георги Любенов" бившият министър на труда и социалната политика и член на Националния съвет на БСП Борислав Гуцанов с коментар за параметрите на финансовата рамка.
"Аз бих казал, че това е преходен бюджет, защото трябва да гледаме реалностите и всеки един бюджет се приема в определен времеви отрязък. Това е средата на годината и той ще бъде в действие около пет месеца. Така че нека по-спокойно да се гледа, когато се обсъжда този бюджет. Разбира се, няма бюджет, който да не може да бъде атакуван и критикуван", каза той.
По думите му най-важното е да се гарантира, че най-уязвимите българи няма да понесат тежестта на кризата:
"Това, което на мен ми се иска да има ясно казано в този бюджет е, че най-уязвимите българи няма да понесат тази тежка ситуация, в която се намираме. До голяма степен параметрите са спазени, но действително аз го приемам като преходен бюджет."
Гуцанов посочи, че в бюджета се вижда "лек опит за битка със сивата икономика", особено по отношение на минималните осигурителни прагове:
"Не може да има 30% сива икономика. И главният счетоводител, и инженерът, и изпълнителният директор, и хигиенистът да се осигуряват на една и съща заплата. Ясно е, че има пари в плик. Става така, че наказваме светлата част на икономиката с нови налози, а тези 30%, които имат огромен дял, остават в сивото и влачат след себе си огромни последствия."
Той подчерта и необходимостта от продължаване на политиките за подкрепа на младите семейства и младите майки. Според бившия министър настоящото мнозинство от 131 народни представители е "огромен капитал", който трябва да бъде използван за стратегически решения:
"Трябва много ясно да се покаже къде ще се реформира държавата, откъде ще влязат повече средства и как ще се харчат тези пари. Има уникален шанс – 131 народни представители не е имало от много години. Такъв обществен авторитет не е имало за когото и да било. Този момент не трябва да се изпуска."
Борислав Гуцанов заяви, че социалните плащания не са застрашени от планирания дефицит:
"Това, което виждам в момента е, че няма засягане на социалните плащания, но няма и нещо, което да се каже, че е направено в повече. Затова казвам, че това е преходен бюджет."
По отношение на новия външен дълг той беше категоричен, че заемите трябва да се насочват към реалната икономика:
"Всеки дълг, който се тегли, трябва да бъде влаган в реалната икономика, за да носи приходи. Когато една компания тегли кредит, тя го прави, за да инвестира в производство, а не за да плаща стари разходи. Това е смисълът на заема."
Бившият социален министър коментира и случая с незаконния украински град край Варна, като изрази съмнения за пране на пари:
"Аз мисля, че това, което става във Варна, е върхът на айсберга. На мен ми прилича много на пране на пари. Чии са тези пари – украински, български – службите трябва да отговорят. Но за мен това е върхът на айсберга."
Той добави, че дори при редките си посещения във Варна не е чувал официална информация по случая, което според него показва "добър чадър и завеса".
Гуцанов отправи критики към сегашното ръководство на БСП и определи президентските избори като възможност за ново начало:
"Президентските избори са възможност БСП да стъпи на по-здрава основа и да престанат вътрешните разделения. Смятам, че трябва да има добра комуникация между БСП, президента Радев и "Прогресивна България", включително и за обща президентска кандидатура."
На въпрос дали Илияна Йотова би могла да бъде общ кандидат на БСП и "Прогресивна България", Гуцанов отговори:
"Мисля, че това е един възможен, добър за страната ни вариант. Но тези неща трябва да се правят стъпка по стъпка, така че държавата да има полза и хората да виждат стабилност."
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 оня с коня
10:15 28.06.2026
2 И животът
10:20 28.06.2026
3 Гатьо Гатев
10:22 28.06.2026
4 Кой е тоя?
10:27 28.06.2026
5 Малоумен лъжец
Коментиран от #7
10:27 28.06.2026
6 Гост
10:27 28.06.2026
7 Бяха
До коментар #5 от "Малоумен лъжец":
го вкарали в ареста , че като общински съветник във Варна е източил огромни пари чрез общински поръчки , но с наглост и трикове осъди България (читавите данъъ) в Страсбург за 40 000 € . Ей , тоя !Коментиран от #17
10:32 28.06.2026
8 ВРЪЩАЙ
10:32 28.06.2026
9 гуца
10:33 28.06.2026
10 Радвай се народе!
Коментиран от #20
10:33 28.06.2026
11 ,..,
10:36 28.06.2026
12 Имаш Критична Ситуация !
Бъдещите периоди !
В Бъдещото !
Най -Рано от Следващия Бюджет !
Сега Трябва Да Съхраниш Тези !
Които трябва да реализират !
Тази Програма !
Защото Както се Вижда !
Сам Си Само !
Една Пр -- -- -- ня !
Нещо Да не Е Ясно ?
10:42 28.06.2026
13 Реалист
Коментиран от #21
10:49 28.06.2026
14 Нагли лъжци
Целия бюджет е техническа грешка, както и министрите.
10:59 28.06.2026
15 Този
11:01 28.06.2026
16 Залезът на един народ
С огромно мнозинство обединените олигарси копаят бездната на социалното неравенство и утвърждават властта на мафиотското беззаконие.
Власт и пари в ръцете на морални инвалиди са гаранция за упадък.
11:02 28.06.2026
17 Лальо
До коментар #7 от "Бяха":
Това е дето се вика капка в морето.Като изпълнителен директор на "Бляк сий шипинг"изчезнаха незнайно как 23 млн.долара.Двата скъпи катамарани "Ахинора" и "Евридика" ги потрошиха и занулиха.Така започна политическата кариера на "медузата"Гуцанов.Баща му почина в жилище от "Жилфонд",обаче сина вижте с какво разполага от нищото.Репортери няма ли,защо не ровите?11:02 28.06.2026
18 гуци
11:04 28.06.2026
19 Дориана
Коментиран от #25
11:06 28.06.2026
20 ако бяхте гласували с 10
До коментар #10 от "Радвай се народе!":
досега всички да висяха по дърветата!11:07 28.06.2026
21 Демократично
До коментар #13 от "Реалист":
Че е боклук, боклук е. Но какво му е общото с комунизма? Само за авторитет и лайкове?И трябва да му чуем думата, за да сме убедени, че е пълен провал.
11:08 28.06.2026
22 Време разделно
Този бюджет е съботаж на Еврозоната и ЕС.
Оставете ги 131 депутат сами в парламента, да видиме как ще приемат закони.
11:08 28.06.2026
23 Иван
11:13 28.06.2026
24 Майка
Коментиран от #26
11:18 28.06.2026
25 Каква наивничка
До коментар #19 от "Дориана":
Наистина ли вярваш на лъжите на Радев.Нали се имаш за умна? Не ти ли личи.
Коментиран от #30
11:19 28.06.2026
26 тия нямат наяване
До коментар #24 от "Майка":
червените кхмери опоскват всичко като скакалци и само празни приказки11:20 28.06.2026
27 Цикория
11:21 28.06.2026
28 Този коментар е премахнат от модератор.
29 радевист
11:23 28.06.2026
30 Забава и диско
До коментар #25 от "Каква наивничка":
Не е наивничка,тя е една от онези които ще пишат фактурите за 10 милиарда крадене и ще ни ги пробутат като ЗАБРАВЕНИ и изкочили от чекмеджетата на Гълъба
11:23 28.06.2026
31 АМАН ОТ ТАКИВА!
11:28 28.06.2026
32 Отвратен
11:30 28.06.2026
33 До Гуцанов:
11:31 28.06.2026
34 Срам нямате!
11:32 28.06.2026
35 Боруна Лом
11:33 28.06.2026
36 Фют
11:39 28.06.2026